First Lego League 2010 | Open European Championship | Istanbul, Turkey

Team Singapore | JEDI Black | Juying Primary School | CHAMPION’S AWARD

First Lego League 2010 | Open International Championship | Kaohsiung, Taiwan

Team Singapore | JEDI White | Juying Primary School | INNOVATIVE DESIGN AWARD


FLL OIC Award

Team Singapore JEDI White Practice Run

Team Singapore JEDI White Call Back

World Robo Tournament 2010

  • Championship Awards
    • BullZ.Eye | 1st Team Marksman | Outram Secondary School | OSS Counter 2
    • RG Xtreme Overall RoboGladiator | Xtreme Champion of Champions | Jurong Secondary School | JSS Team 1
    • RoboSports | 1st Overall Champion | Juying Pimary School JEDI 7 | South View Primary School T4
    • ProRacer | Championship Award | Canberra Primary School | Canberra Team 2
  • Awards for Organizing Teams
    • Best Event Planning Award | RoboGladiator Xtreme | Nan Chiau High School
    • Best Teamwork Award | RoboSports | River Valley High School
    • Best Team Spirit Award | BullZ.Eye | Evergreen Primary School
    • Most popular Game Award | ProRacer | Jurong Secondary School
  • BullZ.EYE Award Winners
    • Most Creative Design | Ang Mo Kio Primary School | Sharpshooter
    • Best Mechanical Design | Coral Secondary School | Eyeful
    • 3rd Team Marksman | Nan Hua Primary School | Supreme Sniper
    • 2nd Team Marksman | Outram Secondary School | OSS Counter 1
  • Robo Gladiator Xtreme Award Winners
    • Most Bizarre Robot Design | Robotics Connection | Robotics ( Team 14)
    • Best Strategic Alliance Award | Xinghua Primary School | STALKERS
    • Best Mechanical Design Award | Xinghua Primary School | HYPER HYBRID
    • 2nd Runner-up Network Champion (Red) | Robotics Connection | Robotics (Team 10)
    • 2nd Runner-up Network Champion (Blue) | Xinghua Primary School | HYPER HYBRID
    • 2nd Runner-up Network Champion (Green) | Evergreen Primary School | Evergreen 4
    • 1st Runner-up Network Champion (Red) | Juying Primary School | Brainstorm
    • 1st Runner-up Network Champion (Blue) | Zhenghua Secondary School | ZSS
    • 1st Runner-up Network Champion (Green)|  Jurong West Primary School | The Legion of the Super Nerds
    • Network Champion (Red) | Juying Pimary School | Robot Remix
    • Network Champion (Blue) | Robotics Connection | Robotics ( Team 14)
    • Network Champion (Green) | Jurong Secondary School | JSS Team 1
  • Robo Sports Award Winners
    • Judges Award | South View Primary School | T7
    • Teamwork Award | Jurong West Primary School | JWPS 2
    • Most Innovative Robot Award | South View Primary School | T7
    • Best Mechanical Design | South View Primary School | T6
    • 2nd Overall Runner-up | Hua Yi Secondary School | HYSS Charlie
    • 1st Overall Runner-up | South View Primary School | T2
  • ProRacer Award Winners
    • Best Mechanical Award | Zhenghua Secondary School | ZSS Speeder
    • Best Teamwork Award | Jurong West Primary School | The Liversteer C United
    • Most Appealing Robot | River Valley High School | AE86
    • 2nd Runner Up | Evergreen Primary School | Evergreen 1
    • 1st Runner Up | River Valley High School | AE86

National Junior Robotics Competition (NJRC)

  • Juying Primary School – Championship Award (Open Cat)
  • RiverValley High School – Championship Award (Secondary)
  • RiverValley High School – Championship Award (Tertiary)
  • RiverValley High School – Championship Award (Sprint Cat)
  • Singapore Polytechnic (Tertiary) – 1st Best Performance
  • RiverValley High School (Secondary) – 1st Best Performance
  • Nanhua Primary School – 1st Best Programming Award

(Congratulations to all the students who have put in their heart and soul for achieving the following awards)

  • RiverValley High School (Tertiary) – 1st Best Mechanical Design Award
  • RiverValley High School (Tertiary) – 1st Best Booth Design Award
  • RiverValley High School (Tertiary) – 1st Best Presentation Award
  • Admiralty Secondary – 1st Best Booth Design Award
  • RiverValley High School (Secondary) – 1st Entrepreneur Award
  • RiverValley High School (Tertiary) – 1st Best Research Award
  • RiverValley High School (Secondary) – 1st Best Research Award
  • RiverValley High School (Tertiary) 1st Best Video Award
  • RiverValley High School (Secondary) – 1st Best Video Award


Asia Pacific Robotics Competition (APRC) | Winter Games

  • Admiralty Secondary School OVERALL CHAMPIONSHIP AWARD
    • Transporter Event Gold
    • Sumo Event – Gold & Silver
    • Fortress Event – Gold, Silver and Bronze